५० विघा जमिन कतिमा बेचियो ? प्रधानमन्त्रीज्यू !

 418 पटक हेरिएको

Advertisement

काठमाडौं– वीरगंजस्थित नेपाल–भारत सीमामा पर्ने छपकैयामा ५० विगाहा जमिन भारतीय पक्षले मिचेको भन्दै सरकारविरुद्ध काठमाडौंमा प्रर्दशन गरिएको छ ।

नेपालीहरुको नाममा रहेको करीब ५० बिघा जमिन भारत तर्फ पर्ने गरी नयाँ सिमा स्तम्भ गाडीएको भन्दै राष्ट्रिय स्वाधिनता अभियानले आज काठमाडौँको माइतीघर मण्डलामा प्रदर्शन गरेको हो ।

 

सीमा क्षेत्रको विषयमा वकालत गर्दै आएको ग्रेटर नेपालले शुक्रबार मिनभवनस्थित नापी विभागमा पुगेर नेपालको सीमा भारतले मिच्दा समेत सरकारले वास्ता नगरेको भन्दै एकघण्टे धर्नासहित विरोध प्रर्दशन गरेको हो ।यता, सरकारले भने वीरगंजमा भारतले नेपालको सीमा नमिचेको स्पष्टीकरण दिएको छ । नापी विभागका महानिर्देशक गणेशप्रसाद भट्टले वीरगंजमा नेपाली भू–भाग भारतीय पक्षले मिचेको भन्न नमिल्ने दावी गरे ।

उनले नापी विभागले प्रमाणको आधारमा मात्रै आफ्नो कार्य सम्पादन गर्दै आएको तर्क समेत गरे । नापी विभागले वीरगंजमा भारतले नेपाली भूमिका मिचेको हो–होइन, छानविन गर्न निर्देशक नेतृत्वकै टोली फिल्डमा पठाइ सकिएको पनि जनाएको छ ।विभागले वीरगंज नगरपालिकास्थित नेपाल भारत सीमामा नेपालको ५० विघाभन्दा बढि जमिन मिचिएको भन्ने समाचारको खण्डन गर्दै आएको छ ।

नेपाल भारत ले बेला बेलामा नेपाल माथि कब्जा गर्न खोज्दा पनि हाम्रो नेताहरुले भने केहि गर्न नसकेको बेला रबी लामिछाने भारतको सातो उढाएका छन नेपाल माथि गररेको भुमि कब्जाकोविषयमा हाम्रो नेताहरु बोल्न नसक्ने भए पनि रबि ले भारतका प्रधानमन्त्री मोदीलाई ठुलो भड्का दिईएका छन ! देसको आर्थिक बिकासको कमि ले देस पछि परेको बेला भारतले देशको सिमा मिचेपछि रबि चुप भएन्न

भारतले सीमास्तम्भ सारेर ५० बिघा जमिन मिच्यो, सरकार भन्छ भारतले मिचेकै छैन

भारतले सीमास्तम्भ मर्मत र पुनर्निर्माणका क्रममा सहायक सीमास्तम्भ नेपालतिर सारेर ५० बिघा जमिन मिचेको छ । अहिले नेपाल र भारतबीच उच्चस्तरीय सहमतिबाट हराएका र क्षतिग्रस्त पिलर निर्माण र मर्मतको क्रम चलिरहेको छ।नेपालतर्फ सर्भे विभागकै टोली र भारततर्फ सीमा सुरक्षा बल (एसएसबी)ले निर्माणको जिम्मा पाएको छ । एसएसबीले वीरगन्ज महानगरपालिका वडा नम्बर–१ छपकैयामा सहायक स्तम्भ नेपालतिर सारेर नेपाली भूमि मिचेको स्थानीयले गुनासो गरेका छन् । छपकैया क्षेत्रमा १२ जनाभन्दा बढी स्थानीयको नम्बरीसहित झन्डै ५० बिघा जमिन मिचिएको स्थानीयको दाबी छ । नयाँ पत्रिकामा खबर छ ।

मुख्य स्तम्भ ३९१ र ३९२ रहेको सो क्षेत्रमा ३९२ नम्बर मुख्य स्तम्भको सहायक स्तम्भ निर्माणको क्रममा नेपाली नम्बरी, ऐलानी र पर्ती जग्गा भारततर्फ परेको स्थानीयको भनाइ छ । स्थानीयका अनुसार स्तम्भ नम्बर ३९२ को ६, ७ र ८ तथा २६ देखि २९ नम्बरको सहायक स्तम्भ निर्माणका क्रममा नेपालको भू–भाग मिचिएको छ ।

वर्षौदेखि भोगचलन गर्दै आएको जग्गामा पिलर गाड्नलाई खाल्डो खनेपछि आफूहरू छक्क परेको र त्यसको विरोध गरेको स्थानीय रवीन्द्र महतो कोइरीले बताए । ‘हामीलाई थाहै नदिईकन, हाम्रो नम्बरी जग्गामा आएर पिलर गाड्न खाल्डो खनेका रहेछन्,’ उनले भने, ‘पुरानो पिलर सिर्सिया नदीपारि छ, तर नयाँ पिलर नदीवारि ल्याइएको छ । हामीले जग्गाको कर तिरिरहेका छौँ, एक्कासी कसरी भारतको हुन्छ ?’ गत २२ पुसमा नेपालको सर्भे टोलीले आफ्नो कित्ता नम्बर १४ को नम्बरी जग्गामा सीमास्तम्भ गाडेको कोइरीको भनाइ छ ।

त्यसैगरी, स्थानीय नेमी साह कानु र असर्फी साह कानुको नाममा रहेको जग्गाको केही भाग पनि भारततर्फ पारिएको छ । जग्गामा स्तम्भ गाड्न खाल्डो खनेको जानकारी पाएपछि आएर विरोध जनाएको नेमीका छोरा बद्री साह कानुले बताए । नयाँ स्तम्भ गाड्न लागेको क्षेत्रमा हजुरबुबाबाट बुबाहरूको नाममा आएको कित्ता नम्बर ६५, ५४ र ५२ को नम्बरी जग्गा रहेको उनले बताए । स्थानीयले दुवै देशका अधिकारीहरूले नापेर सीमास्तम्भ मर्मत र निर्माण गरिरहेको भनिए पनि लापर्बाही भएको आरोप लगाएका छन् । तिरो तिरेर वर्षौंदेखि भोगचलन गर्दै आएको जग्गा भारतको हुनै नसक्ने उनीहरूको भनाइ छ ।‘उताको प्रहरी उतै बस्छन्, यताको प्रहरी यतै बस्छन् । नदी वारिपारि गर्दा बुट भिज्छ भन्ने चिन्ताले नेपालको जमिन भारततर्फ परिरहेको छ ।’ रवीन्द्र महतो कोइरीले भने ‘बर्सेनि तिरो तिरेर भोगचलन गरेको जग्गा कसरी भारतमा पर्छ ? भारतकै हो भने, राज्यले हामीलाई कसरी दियो ? ’

नेपाली अधिकारी भन्छन् : ‘मिचिएको छैन’
नेपाल–भारत सीमा सर्वेक्षण टोलीका अधिकारीले भने स्थानीयले कुरा नबुझेका कारण समस्या आएको बताएका छन् । नेपाल भारत सीमा सर्वेक्षण टोलीका टिम लिडर एवं प्रमुख नापी अधिकृत रमेश ज्ञवालीले स्थानीयले प्राविधिक कुराहरू नबुझेका कारण स्तम्भ निर्माणका क्रममा समस्या देखिएको बताए ।

‘हामीसँग प्रविधि छ, त्यही प्रविधिको प्रयोग गरेर नाप्छौँ, त्यसमा एक इन्च पनि जमिन तलमाथि हुँदैन ।’ उनले भने, ‘नेपाल–भारतबीच १८४० मा भएको सुगौली सन्धिकै आधारमा अहिले पिलर गाड्ने काम भइरहेको छ, त्यतिखेर सिर्सिया नदी जहाँ थियो, अहिले त्यहाँ छैन, नदीले धार परिवर्तन गरिसकेको छ, नदीले धार परिवर्तन गरेर बनेका पर्ती जग्गाहरू पनि नापेर व्यक्तिलाई दिइएको छ, त्यसैले गर्दा समस्या भएको हो ।’

सुगौली सन्धिपछि इस्ट इन्डिया कम्पनीले बनाएको नक्साका आधारमा अहिले स्तम्भ गाड्ने काम भइरहेकाले नेपाली जमिन भारतमा जानै नसक्ने दाबी प्राविधिक टोलीको छ । त्यस क्रममा कतिजना स्थानीय वासिन्दाको कति जमिन पर्छ त्यसको तथ्यांक लिएर फारम भरेर माथिल्लो निकायमा पठाउने गरेको पनि उनले बताए । राजतन्त्र हटाउनलाई बाउ-छोरा लडाउन सक्ने हाम्रो नेताहरु आज किन भारत सँग डराएका छन कि सत्ता गुमाउने डरले भारतको चाकरी गरेका त होइनन् ? यो कुरा तिर सोच्नु जरुरी छ ! आफु सत्तामा पुग्नलाई हजारौको बली दिन सक्ने तर आफ्नो देस बचाउन लाई झुटा कुरा भएको भनेर वास्तविक कुरा जान्न नखोजने हाम्रो नेताहरुले के देस बिकास गर्छन होला र आफ्नो भलो हुने कुरा आयो भने देस बेच्न नि पछि पर्दैनन् हाम्रा नेताहरु आफ्नो छोरा छोरि अमेरीका जस्तो ठुलो देसमा रजाई गर्न पठाउछन् तर यहा नेपाली जनताहरुले एक छाक पनि खान गारो भएको छ के यही हो त प्रजातन्त्र ?

युद्धको बेला खाएको कसमहरु कता गयो नेता ज्यु ? के आफ्नो ढुकुटी भर्न मात्र राजनीतिमा लाएको हो त ?

नेपालमा रबी लामिछाने लाई नचिन्ने को होला ? उनि नेपाल भित्र जती नाम कमाएका छन्, बिदेशमा पनि उत्ती नै नाम कमाएका छन । देश भित्र को घुस खोरी देखी रोजगार को सिल्सिला मा अरब पुगेका नेपाली मात्र को हैन सन्सार भर नेपाली लाई परेको हरेको कुराको उठान गर्ने उनि नेपाल का एक मात्र पत्रकार हुन । धेरै नेपाली लाई परेको समस्या बाट मुक्ती दिने रबी अब भने नेपाल को जटिल समस्या नेपाल भारत सिमा बारे आफ्नो धारणा राखेका छन ।

केहि दिन देखि नेपाल को सिमा मिचेको भनेर सबै ले भनेए रहदा पनि सरकार ले मिचेको छैन भन्ने कुरा बिभिन्न मिडियामा आइरहेको छ । यसै प्रसङ्ग मा उनि सिमा मिचिएको बिरगंज पुगेका छन जहाँ उन्ले आफ्नो कार्यक्रम सिधा कुरा जनता सँग प्रसारण गर्ने छन ।भारतले देशको सिमा मिचेपछि पुरै टिम लिएर बिरगंज पुगे रबि, बिरगंजबाटै भारतलाई दिए चेताबनी, अब के हुन्छ ? nepaliaawaj.com बाट

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार